Categories
Local Mobile

BGmaps за Android. Next

Картографията безспорно е интересна и предизвикателна като област и посока за развитие, а БГмапс са местният лидер в това отношение. Във време, в което местоположението и бързото справяне с откриването на (нови) места е важно за успеха на доволно много начинания, завоюването и на умните мобилни устройства (които все повече се увеличават) е полезен ход от страна на БГмапс за запазването на лидерската им позиция.

Преди време те пуснаха бета версия на приложение си за Android. Тогава публикувах Q&A с Галя Тодорова, както и няколко идеи и мнението ми.

Още тогава бях на мнение, че днес пускането на продукт, който избягва Social, хората, потребителите и техните навици, нужди и потребности, не е добра идея. Преди време Google навсякъде обявяваха, че се стремят потребителите максимално бързо да напускат сайта им. Днес това е също вярно, но само за търсачката. Дори Google имат нужда от вниманието на потребителите, за да бъдат услугите им успешни. Беше ми много странно да видя как BGmaps очакват същото и от потребителите на приложението си – да си свършат максимално бързо работа и да го затворят.

Поставеното от услугата на NoSocial ограничение може да бъде обаче полезно – то би им позволило да вложат всичките си усилия и възможности в пренасянето на услугата си и в мобилното приложение, да го доведат до съвършенство, а когато това стане, в следваща версия да се възползват и от социалните функционалности.

Написаното в първата публикация е може би твърде критично, но предвид как стремглаво се развива пазарът на приложения извън страната, родните приложения трябва да са на почти същото ниво по отношение качество на предлаганата услуга, защото това, че е родно, не е причина за по-доброто приемане и използване. За справка – неуспехът на Vivo.

Интересът ми към приложението продължава; обещах си да го следя как се развива и променя, за да се напасва към потребителите. Беше ми любопитно да видя доколко БГмапс се вслушват в обратната връзка, дадена от потребителите и как я използват, за да адаптират услугата си.

Ето няколко неща, които се случват, в резюме – повече подробности – когато се случат или когато БГмапс споделят повече:

  • Подготвя се нова версия, в която ще са включени доста промени, но конкретна дата не ми беше разкрита.
  • Приложението ще може да бъде премествано на външна памет (SD карта) – нещото, заради което основно изтрих приложението.
  • Галя Тодорова сподели, че „Досега приложението се радва на голям интерес.“
  • До момента има над 10 000 инсталации.
  • Изискваната задължителна регистрация е пречка. Основното нещо, което са научили от събраната досега обратна връзка, В блога си са писали защо е нужна регистрацията.
  • Между 22-25% са отказалите регистрация след инсталиране на приложението.Сериозна бройка, която несъмнено трябва да се вземе под внимание.
  • Най-често потребителите се регистрират с електронната си поща.
  • Обмисля се вариант дали регистрацията да остане при влизане или само допълнителните функционалности да изискват регистрация. Второто е по-доброто решение и то несъмнено ще доведе до по-голямото ползване на услугата. Онези отказали се до 25% ще могат да дадат шанс на приложението.
  • В най-близко бъдеще не се очаква приложение за други платформи. Въпреки че има планове. Sorry, iOS, iPo-natatak…
  • На мой въпрос дали се обмисля добавяне на нови слоеве с данни върху наличния чисто картографски, отгожорът беше, че се обсъждат бизнес слоеве. Те вероятно няма да са налични в следващата версия, но това несъмнено е интересно и, надявам се, полезно. А предвид бизнес насочеността, вероятно е по-добре да се използва влизане с LinkedIn и интеграция с тях, вместо с Facebook?

Може би няма да е лошо да се имат предвид и потребителите, които не разполагат с дата план на мобилното си устройство и да се предлага възможност за съхраняване на данни/карти/маршрути за офлайн употреба. Вероятно трябваше да попитам и за промени в дизайна и ползваемостта, но се надявам да бъда приятно изненадан.

Чакам с нетърпение да видя какво още променено ще съдържа новата версия.