В края на миналата година написах какво смятам, че ще се случи през 2012 в (основно българския) уеб, но няколко дни по-късно при обсъждането на нещата с приятели стигнахме до заключението, че всъщност малко съм избързал и нещата несъмнено ще се случат, но с няколко месеца закъснение от предварително посоченото.
Все повече български фирми и организации ще приемат Social и ще го включат в комуникационната си стратегия. Това предполага и че много нови хора ще се впуснат в дебрите на социалните медии и чрез тях да извличат полза за фирмата или организацията, която ги е наела. За много от тези хора това ще е предизвикателство, много от тях за първи път ще се сблъскат със социалните медии от гледна точка на бизнеса. Много от тях няма да са наясно за добрите, успешни и полезни практики. Да, те вероятно ще са ползвали Facebook и всякакви други лъскави услуги, но само от гледна точка на потребител, при това налучквайки (в най-голямата си част) как се използва конкретната услуга.
Да, има много изписано през годините по блогове и форуми за социалните медии и за начините за тяхното използване, но с времето тези информации стават нерелевантни, тъй като услугите се променят стремглаво, предлагайки нови и различни преживявания, функционалности, възможности. Така ако някой от тези нови хора, които ще навлязат в Social, искат да прочетат за най-добрите практики за използване на Facebook, например, трябва да извършат нещо подобно на херкулесов подвиг, за да изчетат купища информации, от които да извличат нещата, които са релевантни към момента на прочитането. Съмнявам се някой да го направи.
Имам идея за полуавтоматично организиране на такива информации (от различни източници) и поддържането им релевантно и актуално към всеки един момент, но то засега е само идея, която обмислям. Но ако някой има интерес и желание да я реализираме заедно, може да се свърже с мен, за да обсъдим подробности.