От няколко години упорито се говори, че Google тайно разработват своя операционна система. После се оказа, че Google наистина разработват своя платформа, но за мобилни телефони, Android. И слуховете леко затихнаха. Google обаче вeче бяха заявили интереса си в тази насока. Именно затова така и не разбрах защо е цялата истерия около публикацията в блога на Google, че ще правят своя собствена операционна система. (Всъщност те вече си имат такава, но я използват само за вътрешни нужди, за да си управляват сървърите)
Както винаги, новината беше приета с радост и трепетно очакване от едни (TechCrunch, на английски), други пък напълно отричат необходимостта от подобен ход (CrunchGear, на английски).
Най-общо казано Google Chrome OS (така ще се казва) ще е базирана на браузъра Google Chrome, разположено върху ядро на Linux. Т.е. Google Chrome OS ще е поредната Linux-базирана операционна система. Един вид „Linux inside“, както се казва. Практиката до момента показва, че колкото и Linux-базирани операционни системи да са се показали, в това число и Ubuntu, никоя досега не е успяла да се наложи дотолкова, че да отхапе солидно парче от баницата на Microsoft и да измести Windows от пазара и да накара потребителите да преминат към нея. Дори Microsoft не успяха да убедят потребителите си да спрат да ползват Internet Explorer 6, така че ще е наистина предизвикателство за който и да е да убеди същите тези потребители да си сменят операционната система с нещо, което не е ясно какво представлява.
Иначе се предвижда новата ОС да е лека и бърза, да е безплатна и с отворен код. Това повдига няколко много важни въпроса. Щом ще е безплатна, каква ще е ползата за Google от нея? Ще искат потребителите да споделят лични данни или ще ги атакуват с реклами? И или и двете? Или безплатно ще се разпространява някаква основна версия, останалото ще е достъпно след плащане? При всички случаи ще има недоволни. Операционна система с отворен код? Значи open source общността ще може да допринася за развитието й, каквото е намерението на Google. И скоро ще има поне 10 версии, които ще твърдят, че са по-добри от версията на Google. А ако наистина е така? Какво правим тогава?
Търсене, е-поща, календар, документи… И само това?
Все още не е ясно какви приложения ще се поддържат освен тези, които Google предлагат. А потребителите ежедневно ползват купища софтуер и ако голяма част от тях не бъдат поддържани, вероятността много потребители да преминат към Chrome е минимална. Естествено, има WINE, за тези, които знаят какво е това, но тези, които знаят едва ли са основният таргет на Google.
Лично аз съм леко скептичен – определено ще е интересно да се види какво ще се получи, но началният вариант едва ли ще е годен за употреба. Да видим…