2017 бързо се изтъркулва. В годината, в която телевизионно реалити беше спечелено от човек, който гордо нееднократно в ефир и интервюта заявяваше с гордост, че не чете книги, очевидно е по-важно от всякога да се промотира четенето. Споделям скромен списък с книгите на отминалата година. Това са книгите, които някак изпъкваха пред другите – книги, за които мога да говоря и пиша много, често ги споменавам или цитирам. Всъщност през годината прочетох доста повече книги, искаше ми се да са още повече – дано 2018 донесе повече възможности за четене и предложи много интересни заглавия.
Топ в класацията е „SAPIENS: Кратка история на човечеството“ от Ювал Ноа Харари (изд. Изток-запад). Великолепно четиво на много жив език, което описва развоя на човечеството от първите хора до наши дни. Поразителен научен труд, превърнат в лесен за четене текст (почти като приказка). Вероятно немалък принос има и преводачът на български, но и самият Харари говори доста увлекателно. История за това как хората са се събирали или разделяли по различни признаци, за да достигнем до днешното състояние на хиперфрагментация в опити за обединение, докато измисляме нови начини за групиране и разделяне. Книга, която е УАУ! Книга, която днес много мразят, а други (като мен) – страшно много харесват. Книгата – предизвикателство, което си струва да изживеете.
Разговаряхме на последния ден на Коледа с Жюстин и ѝ казах, че това е моята топ книга на годината. Оказа се, че е и нейната. От Жюстин научих, че историята си има и продължение, HOMO DEUS: Кратка история на утрешния ден (за съжаление още не е преведена на български, но се надявам това да се случи много скоро).
Две книги, които разглеждат един и същ въпрос, но от различни ъгли. Като двете страни на една и съща монета. Книги, които трябва да бъдат прочетени не само от хора, които се занимават с продажби. Защото продажбата не е просто размяна на стоки срещу пари. Много често продаваме идеи, убеждаваме един или друг човек да направи нещо… Тези две книги разкриват как това да се случва още по-добре и как да бъдем по-успешни в убеждаването. И докато първата показва какво се случва в мозъка на отсрещния, когато трябва да направи избор, втората разказва за това какви сигнали можем да подаваме, за да постигнем онова, което очакваме.
Нямаше как да не добавя и тази книга в списъка. Разбира се, това издание не е предназначено да бъде четено, а и аз прелистих само първите няколко страници. Тази книга беше издадена с кауза, но от една страна всичко беше много лошо режисирано, а от друга – и изиграно. Затова и не успя съвсем точно да постигне целта си. Въпреки това тази книга разбуни духовете около 24 май и предизвика немалък шум. Книга на шльокавица, като символ на това какво имаме и не ценим, от какво се отричаме и отказваме да направим дори опит да ползваме в днешното дигитално битие.
Забележка: Нито една от тези книги не е включена в тази публикация заради спонсорство. Всички книги съм закупил лично и оценката ми е на база прочетеното, а не на други фактори. Именно затова няма линкове към издателства или книжарници – в случай, че някоя книга представлява интерес за Вас, можете да я закупите и прочетете от мястото, в което се чувствате най-комфортно да пазарувате.
One reply on “Топ книгите ми за 2017”
[…] Без наговаряне това мнение за тази книга споделя и Димитър Цонев и други приятели четящи, чието мнение ценя. Благодарна […]