Categories
Шум зад кулисите

Награди Аскеер 2012

Loading


Режисьор на церемонията е Диана Добрева, а сценарият – на Ангел Еленков; музикална картина – Петя Диманова. Традиционно церемонията е под почетния патронаж на министъра на културата Вежди Рашидов и на министъра на отбраната Аню Ангелов (и двамата присъстваха на церемонията, заедно с кмета на София – Йорданка Фандъкова).

Интересно режисьорско решение е да се измести действието (образно) от театрална сцена на друго място – отпред, пред театъра – сценографията е много добре решена и предразполага за интересните и приятни срещи пред театъра.

Голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство “Аскеер 2012” се връчва на театралния режисьор Асен Шопов. Oстаналите:

Изгряваща звезда

  • Весела Бабинова за ролята на Коля Лебедушкин, военнослужещ първа година в “Нощна пеперуда” от Пьотър Гладилин, постановка Явор Гърдев, Народен театър “Иван Вазов”

Фаворитът ми беше Иван Юруков, но дори и Веселина Конакчийска беше значително по-добър избор.

Поддържаща мъжка роля

  • Стефан Мавродиев за ролите на Баща, № 3 и Дънкан в “Любов и пари” от Денис Кели, постановка Петър Кауков, Младежки театър “Николай Бинев”

Добър избор. Очаквах да са избрали Леонид Йовчев, нещо в последно време го лансират доста, но Мавро е безспорно най-добрият избор. И мой фаворит при обявяване на номинациите.

Поддържаща женска роля

  • Теодора Духовникова за ролята на Мерилин в “Ръкомахане в Спокан” от Мартин Макдона, постановка Явор Гърдев, Народен театър “Иван Вазов”

Теодора Духовникова е най-интересно изглеждащата и стояща на сцената в ролята си от трите и мой фаворит.

Сценография

  • Даниела Олег Ляхова за “Рицар на Светия Дух” от Боян Папазов, постановка Маргарита Младенова, Народен театър “Иван Вазов” и за “Завръщане във Витенберг” от Георги Тенев и Иван Добчев, постановка Иван Добчев, Театрална работилница “Сфумато”

Много исках наградата да е за Рин Ямамура, защото успява с работата си да привнася чужд поглед сред иначе „обичайните заподозрени“ номинирани. Уви, не се случи и макар сценографиите на Даниела Ляхова да са заслужаващи внимание, не бяха най-добре „прилепващи“ към писите и постановките в случая.

Костюмография

  • Свила Величкова за “McBeth” по Уилям Шекспир, постановка Стефан Москов, Младежки театър “Николай Бинев”

Пас.

Театрална музика

  • Калин Николов за “Ръкомахане в Спокан” от Мартин Макдона, постановка Явор Гърдев, Народен театър “Иван Вазов” и за “Нощна пеперуда” от Пьотър Гладилин, постановка Явор Гърдев, Народен театър “Иван Вазов”

Yes! Награда в десетката. Вероятно е без значение, но Калин Николов е май единственият, който качва своите музики на сайта си за свободно сваляне и слушане.

Водеща мъжка роля

  • Камен Донев за ролята на Семьон Семьонович Подсекалников в “Животът е прекрасен” по произведения на Николай Ердман, постановка Александър Морфов, Народен театър “Иван Вазов”

За мен битката беше е между Владо Пенев и Малин Кръстев. Трудно ми беше да си избера фаворит от двамата – и двамата са съвсем различни и особно добри. Камен Донев ми е плосък, сори.

Водеща женска роля

  • Мая Новоселска за ролята ѝ в моноспектакъла “Едно малко радио” от Мая Новоселска, Стефан Москов и Борислав Стоилов, постановка Стефан Москов, Държавен сатиричен театър “Алеко Константинов”

Не разбрах как Благоевградския театър е додрапал до номинация; очаквах, че Мая Новоселска ще спечели, но щеше да ми е особено интересно, ако не спечели.

Съвременна българска драматургия

  • “Завръщане във Витенберг” от Георги Тенев и Иван Добчев

Малко странно като четиво, но любопитно. Вероятно не са малко хората, на които би им било интересно какво се случва след „Хамлет“. Но е по-добрият вариант да се гледа постановката, пиесата може да бъде прочетена и по-късно.

Режисура

  • Явор Гърдев за “Нощна пеперуда” от Пьотър Гладилин, Народен театър “Иван Вазов” и “Ръкомахане в Спокан” от Мартин Макдона, Народен театър “Иван Вазов”

Най-добро представление

  • “Нощна пеперуда” от Пьотър Гладилин, постановка Явор Гърдев, Народен театър “Иван Вазов”

„Нощна пеперуда“ беше фаворитът ми при обявяване на номинациите, заслужено спечелва и статуетка!

Надявам се догодина продуциращите театри да не предлагат компромиси, а да направят изборът на най-добрите труден както за избор, така и за предвиждане на победителите. Надявам се, че догодина Фондация „А’Аскеер“ ще избере наистина най-добрите, които да номинира, без да има повдигнати вежди при обявяване на номинации и спечелили.

„театърът е кактус, който трябва да боде съвестта на управляващите“

Leave a Reply