Categories
Mobile

Zolt – новините в 60 думи

Loading

През последните няколко дни използвам Zolt и сега ще споделя моите впечатления и очаквания за приложението.
Zolt задоволява необходимостта от информираност за новините в контекста на мобилните технологии. Защото консумирането на съдържания фундаментално се различава между настолен компютър и мобилното устройство и просто наместването на едно съдържание за малкия дисплей не решава проблема. Затова Zolt подхожда към тази нелека задача по различен начин – извлича най-важните новини (доколкото разбрах – алгоритмично) и с помощта на човешки редактори ги трансформира в удобни за четене резюмета. Получавате най-важното от новинарския поток в 60 думи за всяка новина. Точно толкова думи са напълно достатъчни, за да получите най-важното съдържание, а останалите думи, използвани за пълнеж към статията, са премахнати като ненужен шум.

Вероятно ще попитате “Защо 60?“. Отговорът идва от основателя на Zolt, Ръш Садиуала:

„Над 80% от съдържанието на една новина може да бъде казана с 20% от използваните думи.“

Ако предпочитате да ги получите – можете да го направите, предоставя ви се възможност да прочетете и цялата новина от източника, от който тя е извлечена. Ако трябва да съм честен, случвало ми се е да искам да прочета повече – един или два пъти отварях оригинала, но в повечето случаи резюмето е напълно достатъчно за задоволяване на любопитството и за информираност по темата. След което плъзгам пръста по дисплея нагоре, за да получа следващото резюме. Отново 60 думи, отново най-важните.

Zolt изглежда красиво – голяма снимка (снимката казва повече от 1000 думи, нали си спомняте старата поговорка?) на половината екран, а под нея – заглавието на новината и резюмето ѝ, в удобен за четене размер и шрифт. Тествах на няколко различни устройства и на всички изглеждаше наистина удобно. С един поглед хващаш най-важното и си преценяваш дали да го сложиш в отметките си за по-късно четене, да споделиш новината (за споделянето ще споделя и малко по-късно) с други хора или да минеш към следващото съдържание. Екранният кадър е от някаква по-стара версия, защото тази, която използвам, показва лента отгоре, от която може да се отвори скритото меню за допълнително персонализиране и избор на тематичен поток от новини или опресняване на текущия. Лично на мен оформлението ми допада – стилно, изчистено, ненатрапчиво с фокус върху предоставяното съдържание вместо към себе си. Ако трябва да оценявам, бих му сложил 5/6. Дори малко повече, ако към това се добави и режимът за „нощно четене“ – белият фон с черни букви изглежда много добре денем, но вечер избожда очите, затова има вариант да го промените на недотам дразнещ и приятен тъмен режим. Променя се цветовото решение, но не и цялостното преживяване и усещане а приложението, което е чудесно. Няколко приложения съм ползвал, които предлагат този похват, но на всички нещо не беше съвсем точно както трябва – нощният режим е бил мислен като допълнение, не като основна част и промяната на цветовата схема променяше и усещането. За радост това го няма тук.

Дотук изглежда, сякаш Zolt е разкошно приложение и то наистина е такова. Zolt е приложение, което ви насърчавам поне да изпробвате – било за Android или за iOS.

30

Само че

Само че Zolt идва при мен след доста сериозна работа по новини и получаването им за мобилно устройство, както и работа по алгоритмично извличане и филтриране на новини по различни потребителски предпочитания и критерии. Вероятно някой от разработчиците е разбрал кой съм, защото предложението за тест дойде ненадейно и по начин, който издава някаква предварителна информация. Това е без значение сега. За съжаление днес нито cir.ca вече съществува (или поне не в оригиналния си вариант), нито Prismatic. Но те двете поотделно създадоха нещо много важно – опит и памет. Показаха силните страни, както и слабостите. Показаха как допуснатите грешки с времето стават по-големи и по-трудни за отстраняване.

За съжаление Zolt тръгва по утъпканата пътека, по която вече са минавали други. От Zolt не подозират, че пътеката е утъпкана и удобна за вървене, но свършва в блатото, от където няма връщане назад. Защото никой не се е върнал, за да разкаже или да сложи знак на това място.

Основният проблем (или пък чудесна възможност?) е, че хората са различни. Твърде различни един от друг. Затова използването на човешка сила при създаването на съдържания ограничава количеството на произвежданото съдържание (за да осигури качество). Различията при хората предлагат различия в интереси и теми и поставянето им в общи калъпи не довежда до резултат , а напротив – в повечето случаи създава шум, а шумът кара потребителите да търсят друго място. Защото предифинираните общи теми са твърде общи, а потребителите се интересуват от конкретни неща в тази тема, не от нея като цяло. Може да се интересувате от футбол, например, но в случая получавате и ръгби, крикет, голф, тенис, баскетбол, кърлинг… няма филтриране, няма възможност за допълнително персонализиране. Или всичко, или нищо.

Още две неща ми направиха впечатление, които оказват спънки в развитието, но тях ги споделих директно с основателя – той да прецени дали да се възползва от опита или да продължи по същия начин. И двете са неща, които не са тайни, но и не съм съвсем убеден, че искам да издавам публично, затова спирам дотук.

И пак повтарям – Zolt е чудесно приложение, поне го изпробвайте!

Вашият коментар