Има една теория, според която целият социален бум, на който сме свидетели в последно време, се дължи на световната икономическа криза.
Twitter стартира през 2006, а Facebook става общодостъпен през 2007 – времето, в което кризата набира сила, безработицата се увеличава, съкращават се работни места. Все повече хора имат повече време, което да отделят на социалните медии и това довежда до техния успех, разцвет и отлично приемане и стремглаво развитие.
Днес вече възстановяващата се икономика ангажира все повече хора, което намалява драстично времето, което хората отделят да прекарват в социални мрежи.
Според Роб Франкел това е реален фактор, на който никой не обръща внимание. Възможно е и да е така. По-интересно за мен е не защо социалните медии са имали разцвет, а какво е бъдещото им развитие, как ще се развиват и променят.
Да, потребителите имат все по-малко време (на LeWeb’2011 Джордж Колони от Форестър каза, че светът е достигнал до своето социално насищане… „social is running out of hours (and people)“). Времето на потребителите е крайно и независимо дали заради (края на) рецесията или заради друга причина (напр. непрекъснато нарастващият брой услуги, които се борят за потребителското внимание), те все повече ще се стремят да го оптимизират, като изолират услугите, които са времеемки (и излишно отнемат вниманието им).
снимка: quartarolo, sxc.hu
„Намираме се в балон на социалните стартъпи. Спукването му ще измете някои недоразумения като Foursquare.“ — Джордж Колони, Форестър Рисърч
В Post-Social времето приложенията и услугите са бързи, по-умни, по-лесни за използване, по-красиви, както и ще разрешават потребителски проблеми и ще добавят стойност за потребителя срещу по-малко от времето му и срещу по-малко от неговото внимание. Ще са насочени към ефективност, както и пестене на време и внимание. Това ще ги направи успешни.
Социалните потребители са факт, те никога вече няма да са по-малко социални, нито ще споделят по-малко. Дори напротив, все повече и повече ще изкачват социалната стълба на Форестър. Social, като явление, няма да отмре – не и по общоприетия начин. Адаптирането към новия начин на социалност, обаче, ще доведе до поредната промяна в правилата на игратаа, а новите правила ще са коренно различни от тези, наложени от social.
Това няма да се случи утре, нито след седмица или месец. Няма да се случи рязко, изведнъж. Но следите за започналите промени могат вече да бъдат открити у най-иновативните услуги и фирми. Те, вероятно, ще успеят да се адаптират. Другите ще бъдат заменени от нови, изградени според новите правила, които сега се създават.
Тази промяна е важна да се има предвид, когато се изготвя фирмената стратегия и се обмислят нови проекти и услуги.