Categories
Facebook

Facebook Comments – кому е нужно?!

Loading

Facebook logo

Facebook продължава с опитите да колонизира мрежата. След въвеждането на бутона „Харесва ми“, и инструментите за „споделяне във Facebook“ и „Влизане чрез Facebook“, сега идва ред да се опитат да сложат ръка и на коментарите, които потребителите оставят в сайтовете. Tака Facebook ще могат да продължат да се разпрострат извън домейна си в опитите да събират максимално много информация за потребителите и да попълват техните т.нар. Social graph и Interests graph. Новината беше първо споделена в CNet от Каролин Маккарти и бързо беше разпространена из много сайтове, предизвиквайки сериозен шум сред потребителите.

Facebook разработват съществуващата си система за коментари и до няколко седмици планират да я направят конкурентна на платформите, които някои фирми предлагат за управление на коменатри — Disqus (задвижва коменатрите в този блог), Echo, IntenseDebate и LiveFyre. Въпреки че има време до пускането на проекта, от Facebook вече търсят големи медии и блогове, които да интегрират подобрената платформа.

Предполага се, че потребителите ще могат да публикуват коментара си както в сайта, така и на стените си, за да могат да привличат (от Facebook) още повече коменатри към материалите. Освен чрез сметката от Facebook, потребителите ще могат да се идентифицират и чрез сметките си в Google, Yahoo или Twitter. Това повдига въпроса как ще го постигнат, предвид недобрите отношения между Facebook и тези услуги.

С бутона за харесване и споделяне, Facebook се превърнаха в система за споделяне на съдържание и препратки и съдържание. Логичното и естествено продължение на експанзията им беше, да опитат да се наложат и на друг фронт. Подобряването на услугата за коментари (която несъмнено ще включва и тези две услуги, както и ред други нововъведения) ще им помогне да привлекат още потребители в сайта си, а сайтовете, които са интегрирали системата, ще спечелят по-голяма публичност на материалите си. Очаквано беше Facebook да се прицелят в ниша, в която са се настанили малки и нови фирми, които сега започват бизнеса си. Но според мен не е добра идея да копират модела на тези фирми, а да измислят свои нови решения. Това доведе до неуспеха на Facebook Questions (Quora е по-добрата услуга, разработена от startup) и Facebook Places (Foursquare си остава безспорен лидер). Затова и очакванията са и този път опитът да не сполучи или поне не в мащаба, в който очакват от Facebook.

Някои автори смятат, че въвеждането на системата за коментари на Facebook ще доведе до крах и край на другите системи. Вече почти всеки има сметка във Facebook, а за другите системи е необходима още една регистрация (а потребителите не обичат да се регистрират). Това, което се спестява е, че освен тази „допълнителна регистрация“, потребителите могат да използват и вече съществуващите си сметки в други услуги, за да се идентифицират, в т.ч. и сметката от Facebook. Освен това могат да въвеждат ръчно информацията за себе си, като по този начин остават независими от външните услуги за идентификация.

По-големите медии и сайтове имат сериозна потребителска база и или вече имат собствена система за коментари, или разчитат на вече съществуваща външна услуга. Ако новата платформа на Facebook не предложи адекватно решение за обединяването на сметките, това ще предизвика проблем и нежелание на сайтовете да интегрират новите коментари.

Друг проблем, който застрашава бързото възприемане на системата, е фактът, че Facebook не обичат анонимните потребители. Все още не е ясно как и дали системата ще приема анонимни коментари. Дан Фромър от Business Insider прогнозира, че неприемането на анонимни коментари ще е опитът на Facebook да сложи край на анонимността в Интернет. Това, според мен, няма да се случи или поне няма да се случи бързо. Хората обичат анонимността си онлайн, а и не винаги искат да бъдат свързвани с истинската си самоличност. Другият случай е, че не винаги сметката във Facebook е релевантна за коментиращия. Защото един потребител може да има няколко самоличности – като общественик, блогър, като служител на фирмата си, като член на групи и общности… И не винаги сметката във Facebook съдържа подходяща информация за тези разграничения, а и не предлага възможност за разграничаване и посочване в качеството си на какъв публикува конкретния коментар.

Едно скорошно изследване (за съжаление не пазя препратката към него) показваше, че разговорите и коментарите, които се случват във Facebook или чрез сметка оттам, са по-стойностни и по-пълни, отколкото коментарите и разговорите в други системи за коментари. И системата на Facebook разчита точно на това – да допринесе за по-голямото качество на коментарите, а и да позволява на потребителите бързо и лесно да идентифицират тролове и спамъри (чрез добавяне на единна оценка за качеството на коментарите на съответния потребител, която оценка ще се показва във всички сайтове, в които е интегрирана платформата). Истинската самоличност (доколкото сметките във Facebook са истински и реални) е твърде ценна за рискуване – за разлика от другите системи за коментари, Facebook може да блокира профили при установени злоупотреби и подадени сигнали. Това би накарало потребителите да се замислят дали оставянето на коменатр си струва.

Въпреки всички предимства, сайтът The Next Web не смята да се откаже от системата LiveFyre, която ползват в момента. В коментарите под статията на CNet потребителите предупреждават, че ако системата за коментари на сайта бъде сменена с тази на Facebook, ще спрат да използват сайта. Потребителите на Mashable изглеждат доволни от възможностите, които предлага Disqus.

В българските медии по темата:

От Facebook попаднах на статията на сп. Мениджър по темата, която се позовава на информацията от CNet. Авторът й, останал анонимен, не е разбрал или не си е поставил за цел да разбере за какво иде реч и статията е пълна с пропуски и грешки, та не я препоръчвам за четене от незапознати. Ето някои съществени пропуска от статията:

  • Facebook не разработват нова глобална платформа за коментари, а имат планове да обновят съществуващата си система.
  • Според автора блоговете, сами по себе си, са системи за коментари. Грешка. Блоговете са системи за управление на съдържание.
  • Според автора системата ще позволява да се свързва FB профила с медиата, за да може да се коментира. Тази функционалност е налична и в сегашния вариант на системата.

Открих и статия в etimes.bg

Двете статии са доказателството, че Google Translate прави всички потребители полиглоти и автори на материали, без да разбират нищо по темата.

Какво ще се случи на българска почва (или още малко мои размисли)

Нищо значимо. Българските онлайн медии имат свои системи за коментари, а блоговете използват системата на софтуера, който ги задвижва.

Някои сайтове опитват с коментари от Facebook, но това прави коментирането затруднено, а и не всеки иска за да коментира, да предостави толкова информация за себе си на сайта. Аз съм от тези потребители, които не биха го направили. Facebook сметката ми съдържа една малка част от social graph-a ми и в повечето случаи, когато имам желание да коментирам, тези данни не биха могли да ме идентифицират по начина, по който бих желал да бъда възприеман, а отделно сайтът не се нуждае от всичката тази излишна информация. Отделно включената по подразбиране отметка за публикуване на коментара на стената на потребителя създава излишен шум и публикува текст на стената, който е изваден от контекста. Това често изглежда глупаво и повече обърква, отколкото да подтиква към още коментари (към момента дори не се разбира къде и какво е коментирано).

Наблюденията ми показват, че българските потребители не харесват различното, независимо дали е удобно и полезно и това ще доведе до още по-голямо нежелание за интегриране на платформата в български сайтове. Предоставянето на коментарите за управление от трети страни изглежда смущава мнозина или поражда неразбиране от необходимостта и възможностите, които предлага.

Отделно забелязвам, че повечето от коментарите, които получавам в блога ми са от т.нар. нерегистрирани (анонимни) потребители, които не използват влизане с някоя от наличните им сметки от външни идентификатори, а всеки път попълват данните, които системата изисква.

Disqus (върху който имам наблюдение като външна платформа) предлага централизирано място (табло), в което потребителите могат да преглеждат всички свои коментари, както и тяхното управление, следене за нови коментари по коментирани и харесвани теми и т.н. За такова нещо не се споменава във Facebook Comments. Но ако бъдат умело съчетани с новата система за съобщения, може да имат някакъв частичен успех, макар че в началото се съмнявам да се случи – все още малцина ползват новите Съобщения, а и не всички потребители трябва да виждат панела за следене на коментари (за собствениците и модератори на сайтове).

Което ме прави скептичен, че тази „нова“ платформа ще предизвика някакъв сериозен бум, както се случи с пускането на бутона „Харесва ми“, например.

Какво мислите, ще се наложи ли (по света и унас) и защо (не)? Също интересно е дали бихте ползвали/коментирали, бихте ли я интегрирали в сайта/блога си и защо да/не? А друга външна платформа за коментари?

6 replies on “Facebook Comments – кому е нужно?!”

Като ти прочетох поста, си дадох сметка, че реагирам стадно. Използвам акаунта си във fb, за да оставям коментари тук-там, дори онзи ден интегрирах моите fb и Flickr. И понеже и аз не обичам да се регистрирам :-), съм оставяла коментари в Disqus чрез fb, но напоследък оставям чрез акаунта си в Twitter. Иначе вярно, във fb държа доста информация, но не и твърде лична – при над 600 контакти по-скоро правя това, което не възразявам другите да видят. Особено личната ми комуникация тече по други канали.

Тъй че, на въпроса ти – вероятно бих коментирала тук-там през fb, но не навсякъде (ако коментарите излизат на стената ми, ще е дразнещо и може би ще се въздържам). Бих си интегрирала тази система в блога, само ако читателите имат и други опции за коментиране.

Не става въпрос за твърде личната информация, а че за повечето потребители Facebook сметката съдържа целият interest & social graphs. И споделянето им, само заради един коментар, е леко необмислено, освен ако не е обвързано с допълнително персонализиране на сайта, базирано на тези споделени данни (което в България все още не се е случило).

Като ти прочетох поста, си дадох сметка, че реагирам стадно. Използвам акаунта си във fb, за да оставям коментари тук-там, дори онзи ден интегрирах моите fb и Flickr. И понеже и аз не обичам да се регистрирам :-), съм оставяла коментари в Disqus чрез fb, но напоследък оставям чрез акаунта си в Twitter. Иначе вярно, във fb държа доста информация, но не и твърде лична – при над 600 контакти по-скоро правя това, което не възразявам другите да видят. Особено личната ми комуникация тече по други канали.

Тъй че, на въпроса ти – вероятно бих коментирала тук-там през fb, но не навсякъде (ако коментарите излизат на стената ми, ще е дразнещо и може би ще се въздържам). Бих си интегрирала тази система в блога, само ако читателите имат и други опции за коментиране.

Вашият коментар