Categories
Уеб стратегия

Изграждане на онлайн общност

общност
За втори път ми се случи да водя един и същи разговор. Най-общо, двама различни колеги, независими един от друг, ми се оплакаха, че никой не посещава сайта, който поддържат и развиват.

И двата сайта са добре направени, с красив и функционален дизайн, лесни за ползване и прекрасно поддържани. И двата са на организации, които определено представляват интерес за широк кръг потребители и не би следвало да нямат посетители. Погледнах статистиките на посещенията и се убедих, че всъщност сайтовете се посещават значително повече от очакваното, а тенденцията е посещаемостта да се увеличава. Попитах по какъв критерий са съдили, че не се посещават, защото подобни твърдения са неверни, предвид статистиките.

Отговорът и в двата случая беше идентичен, което ме подтикна да напиша всичко това.

1. Никой не иска да коментира (по материалите, които публикувам и позволяват коментари)
2. Никой не пише във форумите, които сме пуснали.

И двете са довели у колегите ми погрешното заключение. Защото са смятали, че посетителите са длъжни да оставят своя отпечатък върху сайта. Грешка.

Направи го, те ще дойдат

Преди години, когато Мрежата още прохождаше, от много места се чуваха съвети от рода на „If you build it (website), they (visitors) will come.“ Това може би е работило преди. Всъщност то си работи и сега, ако се съди по написаното по-горе. Само че целта от няколко години насам е друга – освен сайтът да привлече посетители, тези посетители да започнат да се връщат редовно, за да получават новата информация, а чрез действията си (или бездействията), да спомогнат този сайт да стане по-добър. Целта е да се ангажират в диалог, в създаването на виртуална общност на посетителите на сайта и заедно те (посетителите) да направят престоя и преживяването си още по-добро, а търсената информация – още по-лесна за намиране и по-ползваема.

Вече никой не го интересува излъсканата и полирана до съвършенство PR-статия, всеки се интересува какво мислят приятелите и познатите за продукта.

Общността около сайта не се изгражда бързо. Обстановката трябва да е приветлива и да предразполага посетителите да се чувстват комфортно и да общуват. Разбира се, общуването не започва веднага, посетителите първо трябва да свикнат с мястото, да се отпуснат и да преодолеят страха си и чувството за анонимност. За различните потребители времето е различно – едни се включват почти незабавно, други изчакват да мине време. Едва тогава, ако обстановката продължава да е приятелска, те се включват в общността и започват да допринасят за нейното развитие. Тези потребители, които са имали или имат опит с други общности, се приспособяват по-бързо към изискванията и условията на сегашната общност. Онези членове, които не се престрашават да се включат в разговорите са по-интересни. Необходимо е да се обърне по-голямо внимание на тях, за да могат преодолеят притесненията и несигурността си. Възможно е да са имали лош опит на друго място и да се страхуват, че той може да се повтори и тук. Затова не се доверяват лесно. Но не за това става въпрос тук.

Всички общности са уникални и различни

Това им е хубавата страна на онлайн общностите, макар мнозина да не го разбират това и да подхождат предпазливо към всяка нова общност, към която ще се присъединяват.

Някои потребители са по-чувствителни от други. Чувствителните потребители се приобщават по-трудно, а на общността й трябва повече време и усилия, за да се развие.

Някои общности не толерират анонимността. Развиването им е трдудно, защото трябва да се има предвид страхът и предпазливостта у потребителите да не би да допуснат грешка.

Ако в общността се използва терминологичен език, той може да накара някои потребители да са по-неуверени, тъй като тази терминология им е чужда или непозната.

Като заключение

Не е задължително красивите и добре направените сайтове да са успешни, когато целта е създаването и поддържането на общност около тях. Важното е потребителите да се чувстват комфортно и свободни да взаимодействат както със съдържанието на сайта, така и с останалите посетители. Създаването на общност не става за един ден, а някои общности се създават за доста по-голямо време от други.

Забележка: и на двамата колеги дадох няколко (платени) съвета, които вече започнаха да дават резултат.
снимка: spekulator от sxc.hu

11 replies on “Изграждане на онлайн общност”

Да, в чийто предговор ще пише „тази книга не започва с традиционното ‘скъпи читателю’, защото не се очаква да бъде четена от други хора, освен автора и редактора“ 🙂

Всъщност тази публикация е доста видоизменена част от доста дълъг анализ, който изготвих за двамата колеги (а това са извадки от началото, от увода).

Да, в чийто предговор ще пише „тази книга не започва с традиционното 'скъпи читателю', защото не се очаква да бъде четена от други хора, освен автора и редактора“ 🙂

Всъщност тази публикация е доста видоизменена част от доста дълъг анализ, който изготвих за двамата колеги (а това са извадки от началото, от увода).

Вашият коментар