Номинации за Аскеер 2016

Нямам фаворити. Който и да изберат и наградят – кризата в театъра си остава неразрешена, проблемите – неказани и притаявани, мафията в театъра си царува, а мечките жънат по сцените успех с нискокачествените си представления. Та каквито и да са наградите – все тая, защото и да изпуснете церемонията, няма да е голяма загуба – тя отдавна се е превърнала в някаква извратена форма на „спектакъл“, не на бляслава церемония по връчване на престижни награди.

Ето и тазгодишните номинации, ако сте ги пропуснали:

Изгряваща звезда

  1. Александър Хаджиангелов за ролята на Пилето в „Пилето“ по романа на Уилям Уортън, пиесата на Наоми Уолъс и филма на Алън Паркър, сценична версия и постановка Васил Дуев, Младежки театър „Николай Бинев“
  2. Никола Стоянов за ролята на Ал в „Пилето“ по романа на Уилям Уортън, пиесата на Наоми Уолъс и филма на Алън Паркър, сценична версия и постановка Васил Дуев, Младежки театър „Николай Бинев“
  3. Стелиан Радев за ролята на Аксентий Иванович Попришчин в „Дневникът на един луд” по Н. В. Гогол, сценарий и постановка Нина Димитрова, копродукция на Театър 199 „Валентин Стойчев“ и Театър „Кредо“

Поддържаща мъжка роля

  1. Васил Дуев за ролята на Алексей в „Мърлин Мърло“ от Николай Коляда, постановка Стайко Мурджев, Драматичен театър „Иван Димов“ – Хасково
  2. Добрин Досев за ролята на Медвед в „Сестри Палавееви“ от Алек Попов и Деляна Манева, постановка Елена Панайотова, Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ – Пловдив
  3. Йосиф Шамли за ролята на Цера в „Ничия земя“ по филмовия сценарий на Данис Танович, сценична адаптация и постановка Стоян Радев, Народен театър „Иван Вазов“

Поддържаща женска роля

  1. Василена Атанасова за ролята на Натали Валтер в „Бел Ами“ от Юрий Дачев, по Ги дьо Мопасан, постановка Бина Харалампиева, Малък градски театър „Зад канала“
  2. Диана Цолевска за ролята на Никанор Метелкин, помощник-режисьор в „Пурпурният остров“ от Михаил Булгаков, постановка Стефан Москов, Държавен куклен театър – Варна
  3. Петя Силянова за ролята на Магда Свенсон в „Нощта на шестнайсети януари“ от Айн Ранд, постановка Пламен Марков, Театър „София“

Сценография

  1. Ивайло Николов за „Кавказкият тебеширен кръг“ от Бертолт Брехт, постановка Маргарита Младенова, Театрално-музикален продуцентски център – Варна, Драматичен театър „Стоян Бъчваров“
  2. Мира Каланова за „Нощта на шестнайсети януари“ от Айн Ранд, постановка Пламен Марков, Театър „София“
  3. Никола Тороманов за „На ръба“, авторски спектакъл на Александър Морфов, Народен театър „Иван Вазов“

Костюмография

  1. Ива Гикова за „Кавказкият тебеширен кръг“ от Бертолт Брехт, постановка Маргарита Младенова, Театрално-музикален продуцентски център – Варна, Драматичен театър „Стоян Бъчваров“
  2. Николина Костова – Богданова за „Сестри Палавееви“ от Алек Попов и Деляна Манева, постановка Елена Панайотова, Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ – Пловдив
  3. Свила Величкова за „Алиса в страната на чудесата“, по едноименния роман на Луис Карол, сценичен вариант и постановка Анастасия Събева, Младежки театър „Николай Бинев“

Театрална музика

  1. Асен Аврамов за „Кавказкият тебеширен кръг“ от Бертолт Брехт, постановка Маргарита Младенова, Театрално-музикален продуцентски център – Варна, Драматичен театър „Стоян Бъчваров“
  2. Милица Гладнишка за „Бягства“ от Веселка Кунчева, постановка Веселка Кунчева, Театър „Азарян“ – НДК
  3. Христо Намлиев за „Гео“ по романа на Христо Карастоянов „Една и съща нощ“, сценична версия и постановка Иван Добчев, Народен театър „Иван Вазов“

Водеща мъжка роля

  1. Валентин Ганев за ролята на Никола Гешев в „Гео“ по романа на Христо Карастоянов „Една и съща нощ“, сценична версия и постановка Иван Добчев, Народен театър „Иван Вазов“
  2. Валери Йорданов за ролята на Нино в „Ничия земя“ по филмовия сценарий на Данис Танович, сценична адаптация и постановка Стоян Радев, Народен театър „Иван Вазов“
  3. Леонид Йовчев за ролята на Гео в „Гео“ по романа на Христо Карастоянов „Една и съща нощ“, сценична версия и постановка Иван Добчев, Народен театър „Иван Вазов“

Водеща женска роля

  1. Вера Стойкова за ролята на Генадий Панфилович, директор на театър в „Пурпурният остров“ от Михаил Булгаков, постановка Стефан Москов, Държавен куклен театър – Варна
  2. Жорета Николова за ролята на Соланж в „Слугините“ от Жан Жьоне, постановка Диана Добрева, Народен театър „Иван Вазов“
  3. Меглена Караламбова за ролята на Сесили Робсън в „Четири“ по „Квартет“ на Роналд Харвуд, постановка Ивайло Христов, Театър „Азарян“ – НДК

Режисура

  1. Александър Морфов за „На ръба“, авторски спектакъл на Александър Морфов, Народен театър „Иван Вазов“
  2. Васил Дуев за „Пилето“ по романа на Уилям Уортън, пиесата на Наоми Уолъс и филма на Алън Паркър, сценична версия Васил Дуев, Младежки театър „Николай Бинев“
  3. Иван Добчев за „Гео“ по романа на Христо Карастоянов „Една и съща нощ“, сценична версия Иван Добчев, Народен театър „Иван Вазов“

Най-добро представление

  1. „Гео“ – по романа на Христо Карастоянов „Една и съща нощ“, сценична версия и постановка Иван Добчев, Народен театър „Иван Вазов“
  2. „На ръба“ – авторски спектакъл на Александър Морфов, Народен театър „Иван Вазов“
  3. „Оттука започва България“ – от Неда Соколовска, постановка Неда Соколовска, Драматично-куклен театър „Васил Друмев“ – Шумен

Съвременна българска драматургия

  1. „Сестри Палавееви: в бурята на историята“, пиеса в четири действия от Алек Попов и Деляна Манева (Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ – Пловдив, постановка Елена Панайотова, 10 септември 2015 г.)
  2. „Няма ток за електрическия стол“ от Александър Секулов (Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ – Пловдив, постановка Лилия Абаджиева, 11 септември 2015 г.)
  3. „Невинни убийства 1“, документална драма от Десислава Гаврилова (Студио за документален театър „Vox Populi“, постановка Неда Соколовска, 30 март 2015 г., „Установено при огледа“, Център за култура и дебат „Червената къща“)

Цялостен принос

  • Борис Луканов