Номинации за Аскеер 2008

Забележка: Това са номинациите. Спечелилите могат да бъдат видени тук.

Театър „Българска армия“ и Фондация „АСКЕЕР“ обявиха номинациите за престижните театрални награди Аскеер 2008. Наградите се връчват като знак на уважение и съпричастност към творческото дело през изминалия театрален сезон.

I. ПОДДЪРЖАЩА МЪЖКА РОЛЯ

  1. Стоян Алексиев за ролята на Граф Шабелски в „Иванов” от А. П. Чехов, режисьор Маргарита Младенова, Народен театър „Иван Вазов”
  2. Цветан Алексиев за ролята на Сольоний в „Три сестри” от А. П. Чехов, режисьор Крикор Азарян, Младежки театър „Николай Бинев”
  3. Юрий Ангелов за ролята на Дукът на Милано в „Двамата веронци” от Уилям Шекспир, постановка Борислав Чакринов, Драматичен театър „Адриана Будевска” – Бургас

II. ПОДДЪРЖАЩА ЖЕНСКА РОЛЯ

  1. Вяра Коларова за ролята на Лорд в „Укротяване на опърничавата” от Уилям Шекспир, режисьор Мариус Куркински, Държавен сатиричен театър „Алеко Константинов”
  2. Жорета Николова за ролята на Бабакина в „Иванов” от А. П. Чехов, режисьор Маргарита Младенова, Народен театър „Иван Вазов”
  3. Снежина Петрова за ролята на Дагни Юел в „Стриндберг в Дамаск” от Георги Тенев и Иван Добчев, режисьор Иван Добчев, Театрална работилница „Сфумато”

III. ИЗГРЯВАЩА ЗВЕЗДА

  1. Елена Димитрова за ролята на Арма в „Лазар и Иисус” по апокрифа на Емилиян Станев, авторски спектакъл на Иван Добчев, Театрална работилница „Сфумато”
  2. Тигран Торосян за ролята на Алхонон в „Тайбеле и нейният демон” от Исаак Башевис Сингер и Ева Фридман, сценичен вариант и постановка Пламен Марков, Драматичен театър „Гео Милев” – Стара Загора
  3. Яна Титова за ролята на Ирина в „Три сестри” от А. П. Чехов, режисьор Крикор Азарян, Младежки театър „Николай Бинев”

IV. СЦЕНОГРАФИЯ

  1. Владимир Славов за „Лазар и Иисус” по апокрифа на Емилиян Станев, авторски спектакъл на Иван Добчев, Театрална работилница „Сфумато”
  2. Мира Каланова за „Тайбеле и нейният демон” от Исаак Башевис Сингер и Ева Фридман, сценичен вариант и постановка Пламен Марков, Драматичен театър „Гео Милев” – Стара Загора
  3. Никола Тороманов за „Валентиновден” от Иван Вирипаев, режисьор Явор Гърдев, Малък градски театър „Зад канала”

V. КОСТЮМОГРАФИЯ

  1. Вечеслав Парапанов за „Двамата веронци” от Уилям Шекспир, постановка Борислав Чакринов, Драматичен театър „Адриана Будевска” – Бургас
  2. Диана Добрева и Николина Богданова за „Макбет” от Уилям Шекспир, режисьор Диана Добрева, Родопски драматичен театър „Николай Хайтов” – Смолян
  3. Елена Иванова за „Идеалният мъж” от Оскар Уайлд, постановка Тиери Акур, Народен театър „Иван Вазов”

VI. ТЕАТРАЛНА МУЗИКА

  1. Асен Аврамов за „Лазар и Иисус” по апокрифа на Емилиян Станев, авторски спектакъл на Иван Добчев, Театрална работилница „Сфумато”
  2. Иван Драголов за „Вампир” от Антон Страшимиров, режисьор Георги Михалков, съвместна продукция на Драматично-куклен театър „Иван Димов” – Хасково и Нов драматичен театър „Сълза и смях”
  3. Петя Диманова за „Макбет” от Уилям Шекспир, режисьор Диана Добрева, Родопски драматичен театър „Николай Хайтов” – Смолян

VII. ВОДЕЩА МЪЖКА РОЛЯ

  1. Атанас Атанасов за ролята на Eнрик Фонт в „Шведска защита” от Жорди Галсеран, режисьор Бина Харалампиева, Малък градски театър „Зад канала”
  2. Деян Донков за ролята на Иванов в „Иванов” от от А. П. Чехов, режисьор Маргарита Младенова, Народен театър „Иван Вазов”
  3. Йосиф Шамли за ролята на Порфирий Петрович в „Престъпление и наказание” по мотиви от едноименния роман на Ф. М. Достоевски, сценична версия и постановка Владлен Александров, Народен театър „Иван Вазов”

VIII. ВОДЕЩА ЖЕНСКА РОЛЯ

  1. Жорета Николова за ролята на Валентина във „Валентиновден” от Иван Вирипаев, режисьор Явор Гърдев, Малък градски театър „Зад канала”
  2. Мариана Жикич за ролята на Дора в „Сексуалните неврози на нашите родители” от Лукас Берфус, режисьор Николай Поляков, Общински театър „Възраждане”
  3. Мария Каварджикова за ролята на Малама във „Вампир” от Антон Страшимиров, режисьор Георги Михалков, съвместна продукция на Драматично-куклен театър „Иван Димов” – Хасково и Нов драматичен театър „Сълза и смях”

IX. РЕЖИСУРА

  1. Галин Стоев за „Малка пиеса за детска стая” от Яна Борисова, Театър 199 „Валентин Стойчев”
  2. Лилия Абаджиева за „В очакване на Годо” от Самюел Бекет, Държавен сатиричен театър „Алеко Константинов”
  3. Явор Гърдев за „Валентиновден” от Иван Вирипаев, Малък градски театър „Зад канала”

X. ПРЕДСТАВЛЕНИЕ

  1. „Валентинов ден” от Иван Вирипаев, режисьор Явор Гърдев, Малък градски театър „Зад канала”
  2. „Лазар и Иисус” по апокрифа на Емилиян Станев, авторски спектакъл на Иван Добчев, Театрална работилница „Сфумато”
  3. „Малка пиеса за детска стая” от Яна Борисова, режисьор Галин Стоев, Театър 199 „Валентин Стойчев”

XI. СЪВРЕМЕННА БЪЛГАРСКА ДРАМАТУРГИЯ

  1. „Къщата на Съдията” от Димитър Динев, Бургтеатър – Виена, Австрия, режисьор Никлаус Хелблинг
  2. „Малка пиеса за детска стая” от Яна Борисова, Театър 199 “Валентин Стойчев”, режисьор Галин Стоев
  3. „Стриндберг в Дамаск” от Георги Тенев и Иван Добчев, Театрална работилница „Сфумато”, режисьор Иван Добчев

Голямата награда за цялостен принос в театралното изкуство се присъжда на композитора Кирил Дончев.