От доста врме се носят откъслечни слухове (естествено – непотвърдени), че големите социални платформи търсят начин да премахнат бутоните си за харесване. Facebook, като безспорен лидер на социалния свят, замениха обикновения изначален палец за харесване с бутони за реакции. Те първи осъзнаха, че сам по себе си палецът или не е доататъчен, или няма достатъчна стойност. Защото целта на социалните платформи никога не е била да бъдат място за съревнование по популярност. Всъщност в края на 2013 година правих експеримент по темата – успешен. Възможен ли е към днешна дата? Разбира се. Но дали мнозинството от потребителите (а и бизнесът) са готови с лека ръка да се откажат от лайк-а?
Instagram вече правят експерименти със скриване на харесванията
Вече не е новина, че Instagram експериментират с нов интерфейс, който значително скрива броя харесвания, които новите снимки получават. Последователите ще могат да виждат ограничен брой от хора, които харесват споделянето, но без да виждат точния пълен брой харесвания. Вместо това те ще виждат „и други“. Авторът на споделянето ще си вижда тоталния брой харесвания, но по този начин ще се намали тревожността, която някои потребители чувстват, когато споделят в социалните медии. Така наистина няма да има значение дали споделянето има 33 или 333, или пък 3333 харесвания.
Instagram обясниха процеса като част от създаване на по-добра платформа, с по-добро преживяване. Вече има твърде много публикации за социалната тревожност, причинена от хора, които се съревновават по брой харесвания – платформите започнаха да осъзнават, че превръщането на притежанието им в място за съревнования по популярност не е особено полезно за психическото здраве на потребителите им (особено за по-младите). Всъщност във Великобритания вече се обсъжда ново правило, което изисква социалните платформи да деактивират функционалността за харесване за потребители под 18 години (текстът е на английски). Ако възрастта на потребителя не е сигурна, тогава харесването се ограничава.
Краят на инфлуенсърите?
Напълно възможно е да има доста непредвидени последици при премахване на харесванията. Една от тях би била намалената популярност на брандове, които използват т.нар. инфлуенсъри, за да промотират продуктите им. А за да станеш „инфлуенсър“, трябва да можеш да покажеш на брандовете, че имаш много последователи и споделянията ти предизвикват много голяма ангажираност. Ако изчезне харесването, как ще се доказва, че подобна инвестиция би си струвала и би донесла полза на бранда?
След дълги години в които на брандовете беше натъртвано, че трябва да измерват всичко, което правят онлайн, възможно е да има напрежение и от тях при евентуално такова ограничаване или премахване. Какъв е смисълът да публикуваш съдържание онлайн ако не можеш да покажеш на всички колко популярен си? А ако харесването отпадне, ще трябва ли да се търсят други начини да се измерва ангажираност?
Слуховете за края на харесването са силно преувеличени
Както е казал Марк Твен – „Слуховете за моята смърт са силно преувеличени“. Това може да е вярно и за харесването – слуховете са силно преувеличени. Въпреки всички промени, които се правят досега – аплаузи, анимирани GIF, емоджита и други реакции, харесването засега си остава най-използваният инструмент. Да видим докога.